Министерството на здравеопазването предприема действия за повишаване информираността на медицинските специалисти от първичната извънболнична помощ относно задълженията им за съдействие по чл. 7 ал. 1 и 2 от Закона за закрила на детето, касаещ случаи на ранни раждания и бременности от малолетни/непълнолетни лица.
При извършена през 2016 г. проверка от ДАЗД в ЛЗИБП в 16 области в страната, вкл. и в Пазарджик, е изследвано взаимодействието между общопрактикуващите лекари на децата и органите за закрила – дирекция „Социално подпомагане“, МВР и ДАЗД. Наблюденията от проверката показват недостатъчна информираност на медицинските специалисти относно задължението им, регламентирано в чл. 7 ал. 1 и 2 от Закона за закрила на детето за подаване на сигнали за дете в риск. В голям процент от случаите ОПЛ не получават обратна връзка от лекаря специалист по акушерство и гинекология за състоянието на пациентката – налична бременност и проследяване на същата.
Общопрактикуващите лекари следва да познават достатъчно добре дефиницията „дете в риск“ и да подават сигнали до дирекциите „Социално подпомагане“ за бременно и/или родило малолетно или непълнолетно момиче.
Лекарите от амбулаториите за първична медицинска помощ следва да участват в заседания на Координационния механизъм за взаимодействие в работата по случаи на деца, жертва на насилие или в риск от насилие по повод случай на малолетна/непълнолетна бременна или родила дете, както и за деца съжителстващи в условията на ранен брак.
В случай че в лекарската практика постъпи информация за дете в риск, нуждаещо се от закрила, следва веднага да бъдат уведомени органите за закрила на детето – дирекция „Социално подпомагане“, МВР и ДАЗД, като е препоръчително сигналите да се подават писмено. В случай на устно подаден сигнал, той следва да бъде отразен в амбулаторния лист от прегледа.